Beyköy

Beyköy, Beydağ ilçe merkezinin 2 km güneyindedir. Doğal güzellikleri de tarihi güzellikleri kadar etkileyici olan köy bir dağ eteği köyüdür ve 289 m yükseltide yer almaktadır.

Beydağ -Beyköy ’ün eski adı Palaispolis’tir. Helen dilinde eski kent demektir. Eski adıyla Palaispolis, yeni adıyla Beyköy Lidyalılar tarafından kurulmuştur. 1671 yılında Beyköyü ziyaret eden Evliya Çelebi, Beyköy hakkında şunları söylemiştir;  “Karye-i Bey, Bu gün Beyköy mahallesi, 200 evli bir camili, havası güzel bir köydür.”

Köy arazisinde bahçeler çoğunluktadır. Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan halkın en çok yetiştirdiği ürünler kestane, zeytin ve incirdir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de vardır ve bu hayvanlardan süt, tereyağı ve peynir elde edilir. Birçok yöreye göre gerek tarım gerekse hayvancılıkta daha bilinçli çalışma yapılır.

Köyde yıkık bir hamam vardır ve Kuvayı millîye yolu geçer. Dini bayramlarda’’ Gencer’’ adı altında bir etkinlik yapılır. El sanatı olarak semercilik ve tenekecilik yapılmaktadır. Keşkek ve düğün yemekleri köyde özgünlük taşır.

Bir cevap yazın