Birgi-Köfündere

Köfündere, Ödemiş ilçe merkezinin 24 km doğusundadır. Köy 365m de yer almaktadır. Yakın çevresinde Kiraz ilçe merkezi(11km), Şemsiler ve Umurcalı köyleri ile Arkacılar ve Yağlar(Kiraz), Kaymakçı, Çaylı ve Uzundere(Ödemiş) köyleri bulunmaktadır. Köfündere köyünün ilk kuruluş yeri şimdiki yeri ile aynı. 1860’lı yıllarda göçebeler tarafından 7 oba şeklinde kurulduğu söyleniyor.

Köyden yakın çevrelere toplu taşıma ile ulaşım mümkün değil. Belirli günlerde Kiraz, Kaymakçı ve Ödemişe şahıs dolmuş seferleri düzenleniyor. Belirli günlerde olmasının sebebi ise o beldelerde kurulan köy pazarları.  Arazi sulak tarım için elverişli olmadığından dolayı köyde çok fazla sebze meyve üretilemiyor. Köy sakinlerinin ihtiyaçlarını komşu beldelerin pazarlarından karşılayabilmeleri için bugünlerde komşu beldelere ulaşım sağlanıyor.

Köyün geçim kaynağı büyük oranla hayvancılık olmakla birlikte az oranda da çiftçilik yapılıyor. Tütün, arpa, buğday, yemiş ve zeytin yetiştiriliyor. Eskiden kendilerine yetecek kadar süt, çökelek, yağ üretimi yapılırken şimdilerde köyde çok genç nüfus kalmamasından dolayı bu üretimde neredeyse hiç yapılmıyor.

Genellikle tek katlı kerpiç, tuğla ve taş yapıları ile sıcak bir görünüme sahip köy evlerine beşik örtü ya da kuş kuyruğu tipi deniliyor. Günümüzde çok bilinen bir köy olamamasına rağmen gidip görülmeye değer eşsiz bir doğal güzelliğe sahip.

Bir cevap yazın