Çiftlikköy

Ödemiş 30 km ve Kiraz’a 15 km uzaklıkta bulunan Çiftlikköy, Beydağ ilçe merkezinin 5km kuzeyinde yer almaktadır. Mendereste 30 dakika yürüme mesafesinde bulunan keşfedilmemiş harika köylerden sadece bir tanesi. Eski ve yeni kuruluş yeri aynı fakat 2011 de kurulan Beydağ Barajı’nın suları ile büyük kısmı sular altında kalan köy dağ eteğinden dağın tepesine doğru taşınmıştır. Çiftlikköy’ün çevresinde Sarıkaya, Yukarıtosunlar ve Halıköy(Beydağ), Karaman(Kiraz), Kızılcaavlu, Çaylı ve Yeşilköy(Ödemiş) köyleri bulunmaktadır.

Köyün doğal güzelliklerinde Ovacık Dağı, Beydağ Baraj Gölü, Mersin deresi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca 25 çeşit şifalı bitkinin yetiştiği köy doğal zenginlikler açısından bizlere harika seçenekler sunmaktadır.

Çiftlikköy’de kale adıyla anılan ama kalenin olmadığı bir yer vardır, şimdilerde mesire alanı olarak düzenlenmektedir. Eskiden buralarda hazineler olduğu söylenmektedir. Köyün kuzeyinde 4 adet Tümülüs vardır. Tümülüsler Lidya krallarının ya da asil ve zengin Lidyalıların mezarları olarak yapılmıştır. Bu Tümülüslerde kazı yapılmış ve buluntuları jandarma götürmüştür.

Köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, mısır, patates ekilmekte ve büyükbaş hayvancılıkla birlikte süt, peynir, tereyağı yapılmaktadır.

Köy hala eski geleneklerini mümkün olduğunca sürdürmeye devam etmektedir. Köyde hala Harmandalı zeybeği Sepetçioğlu oynanmakta, çocuklar eskilerden beri bilinen 9 çomak, saklambaç ve seksek oynamaktadırlar.

Bir cevap yazın