Gölcük

Gölcük Mahallesi, Zeytinlik (diğer adıyla Gölcük) köyünün Gölcük Gölü kenarındaki mahallesidir. Mahalle, Bozdağlar Platosu üzerinde (1050 m), Bozdağ beldesinin 10 km güneybatısında kalmaktadır. Gölcük’ün kuruluş yeri, aynı adlı gölün batı-kuzeybatı kenarlarıdır. Gölcük’ün yakın çevresinde Bozdağ beldesi, Boğaz mahallesi, Elmabağı, Ovacık, Bayırlı ve Oğuzlar köyleri bulunmaktadır.

Köyün tarihi çok eski olmamakla beraber kuruluş yeri şimdiki yeri ile aynıdır. Eski adı Genev olan köyün ova kısmına zeytinlikler çok olduğu için Zeytinlik, yaylada da göl olduğundan dolayı Gölcük adı verilmiş. Şimdilerde ise tüm bölgeler birleşerek Gölcük Köyü olmuş.

Ovada zeytinlikler, yaylada ise maki bitki örtüsünün yanı sıra kestane, ceviz, elma ağaçları bulunmaktadır. Dağlarda cam ağacı vardır. Gölcük yaylasında ise yaşlı anıt sayılabilecek kestane ağaçlarını görebilirsiniz. Yaylada 950 m de alüvyon set gölü vardır. Gölcük, işte bu asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve muhteşem çam ormanlarıyla bakir kalmaya başarabilen nadir yerlerden.

Eskiden Köy yararına gelir elde etmek için yağlı güreş düzenlemeleri yapılırmış. Geçmiş kurak yıllarda toplu yağmur duası törenleri de köyün eski adetlerinden. Kışın köyün içinde yani ovada yerleşik hayat süren köy halkının bir çoğunluğu yaz aylarında yaylaya göç ediyor. Gölcük köyü birçok köye göre çok daha gelişmiş bir köy. Turistik bir köy olduğundan dolayı şehirleşmiş yapıları daha çok görebiliyorsunuz. Köyde berber, lokantalar, kahvehaneler, fırın, bakkal, terzi, ayakkabı tamircisi, petrol istasyonu, kasap, marangoz, bisiklet tamircisi vardır.

Ödemiş’i çevreleyen Bozdağlar ‘da bulunan bu doğa harikası yayla; Çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasında yer alan Gölcük Gölü, temiz havası, harika konaklama tesisleri, piknik alanları ve spor kulüplerinin kamp merkezi olarak kullandığı merkezleriyle tam anlamıyla bir doğa harikası. Spor yapmayı sevenler için, yüzme yürüyüş bisiklet koşu gibi birçok alternatif sunuyor Gölcük gölü.

Gölcük kışın donarak buz halini alıyor. Yaz aylarında piknik ve günübirlik tatil rotası olarak kullanılırken, her biri çiçek açan ağaçları ile en keyifli görüntülere ilkbahar aylarında rastlanıyor.

Bir cevap yazın