Yukarıkızılca

Kemalpaşa civarındaki en güzel yürüyüş parkurlarından biri olan Mahmut dağına sırtını dayamış bir köydür Yukarıkızılca. , Kemalpaşa ilçe merkezinin 10 km doğusundaki bu köy, Mahmut Dağı’nın (1382 m) kuzey uzantılarının etekleri üzerine kurulmuştur. Köy 250.de yer alırken Mahmut Dağına doğu yükseltiler hemen artmaktadır: Fener Tepe 380 m, Akkaya Tepe 730 m, Leylek Kayası Tepe 980 m. Bu hat, doğa yürüyüşçülerinin önemli bir parkurudur ve Yukarıkızılca-Mahmut Dağı arası 6,5 km’dir. Bu parkurun doğu paralelinde “Dereiçi” adı verilen 5 km uzunluğunda ikinci bir yürüyüş yolu daha vardır (Ege Turizm Derneği, 2009).

Eski adı Asarlık olan Köy Taşlıoğulları tarafından Yukarıkızılca üstüne kurulmuş. Tellen Köyü adı verilen kısımda Rumlar yaşarmış, diğer kısımda ise Müslümanlar. O dönemlerde Rumlar için klişe varken Müslümanlar için sadece küçük bir mescit varmış. Bu mescit kilisenin yanında küçük kalınca köyün simgesi olan Halil Ağa Camii inşa edilmiş. Mahmut Dağının Akkaya etekleri ve arka tarafından giden yolları efeler kullanırmış. Köy yerleşimi yukarıdayken Efeler bu köyü aynı zamanda yatak köy olarak kullanırlarmış. Eskiden köy de 3 tane türbe varmış. Atatürk’ün çıkarttığı Tekke ve zaviyeler kanunu ile bu türbeler kapatılmış fakat Tufan Dede türbesi tekrar ziyarete açılmış. Burada her yıl aşure ve hıdrellez zamanı şenlikler yapılmaya devam ediyor.

Neredeyse yarısı orman olan köy arazisinin diğer yarısında da tarım yapılıyor. En çok yetiştirilen sebze meyveler kiraz, çekirdeksiz kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağı.

Bir cevap yazın