Akçaşehir

Akçaşehir-Tire 14 km’dir. Tire’den Belevi kavşağına devam eden Tire yolunun 12.km.den ayrılan 2 km’lik yolla iç kısımdaki köye ulaşılmaktadır.

Köyün adı, burada akçe basılmasından (1700’lü yıllar) dolayı verilmiştir. 1910’lu yıllarda 6 hane ile kurulmuş bir Yörük köyüdür. Köy dağ eteğinde yer almaktadır ve kuruluş yeri hiç değişmemiştir, toplu yerleşim şeklindedir.

Doğal güzelliklerinde dağlar, mağara, iki dere, özel bir tür lale ( kâfir lalesi) karşımıza çıkmaktadır. Köyün 1 km batısında değirmen vardır. Eski tarihlerden toprak altında kaldığına inanılan, Roma, Bizans, Rum kalıntıları olduğu söylenmektedir. Yörük Ali Efe buralarda bulunmuştur. Burada Kurtuluş Savaşı’ndan önce bir Yunan karakolu olduğu bilinmektedir. Köyde Gökçen Efe’nin kızanı Şevki Ali Efe’nin torunları oturmaktadır.

Köyün geleneklerinde eskiden köy kahvesi önünde hayır yemeği verilir ve istekler alınırmış. Evlenmek, çocuk sahibi olmak isteyenler orada mum yakarlarmış. Yine eskiden Cumhuriyet Bayramı da çok güzel kutlanırmış.

Köy arazisinin kullanımı; % 40 mera, % 30 orman, % 15 tarla ve % 15 bahçe şeklindedir. Geçim kaynakları, hayvancılık (daha çok büyükbaş, az olarak küçükbaş, köy tavuğu), çiftçilik ve maden işçiliğidir.

Bir cevap yazın