Bademli Yaylası

Bademli beldesi Ödemişe 19 km, Beydağ’a 22 km ve Tire’ye 36 km uzaklıkta bulunan bir köyümüzdür. Bademli’nin eski adı “Botamya”dır ve birkaç derenin birleştiği yer anlamına gelmektedir. Daha sonra Bademiye olmuştur. Kuruluş yeri vadi kenarıdır (364 m) ve değişmemiştir. Bademli birbirine oldukça yakın üç parçalı, her biri toplu olan bir yerleşim şekli gösterir. Eski evlerin tescillenmesi sonucu tadilat yapılamamaktadır. . Yayla ve ovaya da mevsimlik olarak gidilmektedir

Bademli çevresinin doğal güzellikleri; şelale, yayla, Gazan gölü, doğal şifalı bitkiler vardir. Tarihsel eser ve yapılar; eski yıkık manastır, camiler, mescitler, kemerli köprü (Yeni kahve köprüsü) dür. Bademli ’de asker yollama, hayır yapma, Kiraz Festivali, Fidan Şenliği, Selli Şenliği ve resmi bayram kutlamaları yapılmaktadır. El sanatı olarak Keçecilik ve değirme (el oyası, çember) vardır. Yerel giysiler (şalvar, İngiliz külotu) giderek azalmaktadır. Yerel tatlarda keşkek, koruk suyu, diple tatlısı vd. yöre mutfağından örneklerdir. Harmandalı, Sepetçioğlu ve Efe oyunları oynanmaktadır.

Bademli arazisinin kullanımında % 20 orman, % 50 tarla , % 10 bahçe ve % 10 mera dağılış göstermektedir. En çok yetiştirilenler: kiraz, erik, kestane, ceviz, fasulye, barbunya, incir, üzüm ve fidandır. Büyük ve küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Yumurta, et, süt, peynir, çökelek, tereyağı satışları yapılmaktadır.

Bademli sit alanı ilan edilince evler restore edilmeye başlamıştır.

Bir cevap yazın