Alankıyı

Alankıyı yaylası Bayındırdan yaklaşık 12km uzaklıkta ve 800 m rakımda, Kemalpaşa Yiğitler – Bayındır geçiş yolu üzerinde yer alıyor. Geniş tabanlı bir vadi üzerinde kurulu köyün etrafı yükseltilerle çevrilidir. Kuzeyde Kolan Tepe (1077 m) ve Karlık Tepe (1121 m), güneyde Üçdam Tepe (980 m). Yakın çevresinde Yenikurudere (Kemalpaşa), Hisarlık ve Kızılcaağaç (Bayındır) köyleri yer almaktadır.

Eskilerden beri sıcak yaz günlerinde Bayındır’da yaşayan köylüler için en yakın yayla olarak kullanılan köyün adı ve kuruluş yeri hiç değişmemiştir. 1954 yılına kadar Kızılağaç köyünün bir yaylası iken bu yıldan sonra muhtarlık kurulmuştur.

Birçok köyde karşılaştığımızın aksine köy dışarıya göç vermek yerine dışarıdan göç alıyor. Köye gelenlerin büyük bir çoğunluğu İzmir’den. Yaz günlerinde serin olduğundan dolayı burada ev yapıyor ve yazı burada geçiriyorlar. Bu nedenle de köyün nüfusu yazın iki katına çıkıyor.

Dağ, dere ve orman manzarasıyla muhteşem bir doğa güzelliğine sahip Alankıyı köyünün çevresinde 3 tane alabalık havuzu ve restoranı vardır. Temiz havanın tadını çıkartmak isteyenler, köydeki piknik alanında keyifli vakit geçirebilirler.

Köyü çevreleyen kızılçam ormanlarının yanı sıra köyde elma, kiraz, şeftali, ceviz, kestane gibi meyve ağaçlarıda bulunmakta. Kiraz, ceviz ve çeşitli sebzeler Bayındır’da pazarda, yol kenarlarındaki tezgâhlarda satılmaktadır. Kuzu, keçi, dana, tavuk, ördek, kaz vd. hayvanlar yetiştirilen köy hem tarım hem de hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın