Ekinlik

Kürdüllü-Tire arası 10 km’dir. Ekinlik Mahallesi Kürdüllü’ den 6 km uzaklıkta, küme evlere çok yakındır. 400 m ve yayla tipi bir yerleşim göstermektedir. Kürdüllü ’nün adı hep aynıdır, değişmemiştir. Bu çevrede kür adı verilen bir bitki vardır, köyün adı o bitkiden gelmektedir. Aynı zamanda Arapça ’da “kültürlü” anlamına geldiği de söylenmektedir. Kürdüllü, bir dağ eteği ve vadi köyüdür, toplu yerleşim şekline sahiptir

Bazı evlerin dışlarında savaş için mevzi (siper) yatakları yapılmıştır.

Doğal güzelliklerin başında orman, 2 küçük mağara, Ekinlik Mah.de su kaynakları ve doğal şifalı bitkiler (ısırgan otu, katran otu, dağ kekiği) gelmektedir. Tarihsel değer olarak önemli bir şey yoktur, yalnızca Yunanlıların yaptığı bir çeşme vardır (suyu akmamaktadır). Tarihsel olaylar olarak, Yunan işgali altında 3 sene kalınmış olması ve savaş yapılması söylenebilir. Eskiden köy meydanında meydan şenliği yapılır, salıncaklar kurulurmuş. Peştamal, baş pes eskiden giyilmekte iken şimdi unutulmuştur. .

Köy arazisinin % 30’u orman, %30’u bahçe, % 40’ı tarladır. Köyde hayvancılık, zeytincilik yapılmakta, ceviz, kestane, incir (kuru) yetiştirilmektedir. Ekinlik Mah.de ceviz ve incir öne geçmektedir. Büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmakta, süt mandıraya satılmaktadır.

Bir cevap yazın