Nazarköy

İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Nazarköy, Kemalpaşa ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Nazarköy, Nif Dağı’nın (1506 m) doğu eteklerinde, Kurudere vadisi yakınında ve Karabel Geçidi’ne (3 km) uzaklıkta ve 237 m yükseltide bulunmaktadır. Nazarköy-Kurudere Kanyonu doğa yürüyüşlerinde çok kullanılan rotalardan biridir. Yakın çevresinde Karabel Hitit Kabartması, Kazak Vadisi Kımız Çiftliği, Çiniliköy, Örnekköy, Yukarıkızılca, Dereköy ve Vişneli köyleri (Kemalpaşa), Kemalpaşa Belediyesi Savanda Göleti ve Rekreasyon Alanı yer almaktadır.

Köyün eski adı Savanda ve Kurudere’dir. Bu isimler köyün yakınından geçen derelerin isimleridir. Nazarköy adı köyde nazar boncuğu üretimi yapılmasından dolayı 2006 yılında kaymakamlığın önerisi ile köylünün de uygun bulmasıyla verilmiştir. Köy, Savanda ve Kurudere adlı derelerin arasında Nif Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olup, çevresi çam ormanlarıyla kaplıdır. Köyün ilk kuruluş yeri burasıdır. Köy, konar-göçer yaşayan ve kendilerini “Burak Yörükleri” olarak adlandıran bir yörük obasının 170-180 yıl önce buraya yerleşmesi ile kurulmuştur. Bu yörük obası yazın Bozdağ’da yaylaya, kışın da Torbalı ovasına iniyorlarmış.  Obadan Celal oğlu Mahmut ile kardeşi Topal İsa namıyla tanınan Yörükoğlu İsa tarafından köy kurulmuştur.

Nazarköy çevresinde en önemli tarihsel eser “Karabel Hitit Kabartması’’dır (7 km). Kemalpaşa ilçe merkezi güneyinde Balıkhane mevkiinde Bizans kalesi surları ve eski mezar kalıntıları bulunmaktadır. Köyün yakın geçmişindeki en önemli olay ve yenilik, 19540’lı yıllarda “Arap Selim’in nazar boncuğu yapımını (cam işleme sanatı) köye getirmesidir. Camı ocaklarda eritmek için çam ağacına ihtiyaç duyulması ve onun da çevrede çok olması bu el sanatının köye yerleşmesinde önemli rol oynamıştır.

Nazar köyde uzun yıllardır boncuk imalatı yapılıyor. Kiraz ve zeytin yetiştiriciliği yapılırken cam ocaklarının kurulmasıyla boncuk üretimi ön plana çıkmıştır. Şimdiyse köy neredeyse boncuklarla süslenmiş durumda. Her yıl 12 Mayısta Nazarköy boncuk festivali düzenleniyor.

Bir cevap yazın