Efeler Yolu

Efeler Yolu, efelik kültürünün hâkim olduğu coğrafyada Manisa ve İzmir sınırını oluşturan Bozdağlar ile İzmir ve Aydın sınır hattındaki Aydın dağlarında, efelerin yaşadığı yaylaları, efelere yataklık eden dağ köylerini, efelerin barındığı kale ve efe yataklarını, bu gün itibari ile doğal özelliklerini koruyabilmiş etapları kullanarak birbirine bağlayan bir yürüyüş rotasıdır. Efeler Yolu’nun ilk bölümü İzmir ilinin Bornova ilçesine bağlı Belkahve dolaylarından başlayarak Bozdağlar üzerinden Kiraz’ın sırtlarını dolanarak Aydın dağları üzerinden Meryemana’da sonlanacak şekilde planlanmıştır.

Bu projenin öncelikli amacı; bölgenin doğal ve kültürel yapısını koruyarak ilgili köylerde hâlihazırda yapılan her türlü üretimin değerini arttırmanın yanı sıra, tarım dışı ekonomik faaliyet alanları yaratarak sosyal hayatı güçlendirmek, kadının ekonomiye katılımını arttırmak, genç göçü engellemek ve kırsal kalkınmayı her yönüyle desteklemektir.

Çalışmanın bir sonraki aşamasında, Efeler Yolu’nun güneyde Aydın ve Muğla illeri üzerinden Akyaka’da “Karia Yolu”, kuzeydoğu hattında Manisa ve Uşak üzerinden “Evliya Çelebi Yolu” ve yine kuzeybatı hattında Manisa ve Balıkesir üzerinden “Troya Yolu” ile bağlantısını yaparak, Meryemana ve İzmir’i uluslararası yürüyüş yolları ağına bağlaması planlanmaktadır.

Efeler Yolu’nun özgün değeri ve en güçlü yanları aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

• Efeler Yolu fikri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi başta olmak üzere, konuyla yakından ilintili İzmir Valiliği, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve bu yolun sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla kurulmuş bir sivil inisiyatif olan Efeler Yolu Derneği’ni bir araya getirerek, Türkiye’de bu denli çok paydaşla hayata geçecek ilk rotadır.

• Efeler Yolu hem doğal, hem kültürel hem de tarihi temaların tamamıyla örtüşür. Efelerin kökleri Lidya medeniyetine uzanan antik yolları ve güzergâhları kullanmış olmaları, efelik kültürünün yakın tarihimizde önemli bir değer olması ve söz konusu güzergâhın dağlarımızda halen korunabilmiş en bakir coğrafyayı kapsıyor olması, Efeler Yolu’nun gelecekte Avrupa Kültür Rotaları Konseyi tarafından kabul görebilme potansiyelini arttıran özellikleridir.

• Efeler Yolu’nun dayandığı efelik teması kuzeyde İstanbul, güneyde Antalya ve doğuda Ankara sınırına kadar uzanan bir coğrafyayı kapsar.

• Efeler Yolu yaygın tematik özellikleriyle etaplar oluşturulurken Likya Yolu, St. Paul Yolu, Karia Yolu, vb. bir güzergâhı takip etme zorunluluğu olmadan, turizm potansiyeli günümüzde yüksek olan ve yine günümüzde uluslararası nitelikte bir yürüyüş parkuru olabilme özelliğindeki etaplardan oluşur.

• Efeler Yolu, Meryemana gibi önemli bir dini figürü bir değer olarak işleyebilme potansiyeline sahiptir.

• Tüm bu özellikleri ile Efeler Yolu konsepti, diğer rota ağlarına İzmir ve Meryemana’yı bağlayabilme potansiyeline sahiptir.

Bir cevap yazın